W latach 1996-2012 zawody Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej odbywały się co 2 lata. W 2010 roku Międzynarodowa Unia Geograficzna zdecydowała o corocznej organizacji MOG, począwszy od 2012 roku. Zawody przeznaczone są dla uczniów w wieku 16-19 lat. Biorą w nich udział również reprezentanci Polski, wyłonieni w zawodach finałowych Olimpiady.
W dotychczasowych Olimpiadach Polacy potwierdzali swój wysoki poziom, siedmiokrotnie wracając z laurami zwycięzców w klasyfikacji drużynowej (1996, 1998, 2000, 2004, 2006, 2015 i 2017). Odnieśli również znaczące sukcesy w klasyfikacji indywidualnej.
Strona internetowa iGeo: http://www.geoolympiad.org/
Zawody Baltic iGeo odbywają się od 2014 roku. Były organizowane na Łotwie, Litwie, w Rosji, Estonii oraz w Polsce. Zawody te oprócz samodzielnych zawodów stanowią etap przygotowawczy do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej.
W 2015 roku Polacy po raz pierwszy wzięli udział w olimpiadzie, zajmując wysokie pozycje w klasyfikacji indywidualnej. Polska drużyna składa się z ośmiorga uczniów: pięciorga o najwyższych wynikach z zawodów finałowych i obozu kwalifikacyjnego, oraz wysoko sklasyfikowanych uczniów klas młodszych niż maturalna.
Strona internetowa Baltic iGeo: https://sites.google.com/view/balticigeo/
Począwszy od 2003 roku, co 2 lata odbywały się Środkowoeuropejskie Olimpiady Geograficzne. Zawody te przeznaczone były dla uczniów w wieku 16-19 lat. Brali w nich udział również reprezentanci Polski, wyłonieni w zawodach finałowych polskiej Olimpiady.
W związku z decyzją Międzynarodowej Unii Geograficznej o organizacji zawodów Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej rokrocznie (począwszy od 2012 roku), ostatnia edycja CERIGEO odbyła się w 2011 roku.
National Geographic World Championship to międzynarodowe zawody geograficzne rozgrywane co dwa lata od roku 1993. Celem zawodów jest wyłonienie najlepszej drużyny narodowej w zakresie geografii, a także promowanie tej nauki na świecie. W zawodach biorą udział reprezentacje państw złożone z trzech uczniów w wieku do lat 16. Zawody mają charakter drużynowy, klasyfikacja indywidualna nie jest prowadzona.
Polskę na tych zawodach reprezentują najlepsi uczestnicy zawodów finałowych Olimpiady Geograficznej, spełniający kryterium wieku. Po raz pierwszy drużyna Polski wzięła udział w zawodach w roku 2003.